Poszukujemy archiwalnej fotografii dot. cmentarza Starego

W związku z prowadzoną przez Miejski Zarząd Cmentarzy kwerendą dot. historii figury, która według przekazów znajdowała się pierwotnie w kapliczce zlokalizowanej w murze cmentarza Starego od ul. Narutowicza, a obecnie ustawiona jest przy jednym z nagrobków na cmentarzu Starym w kwaterze Pas II, zwracamy się z prośbą o sprawdzenie, czy w Państwa zasobach archiwalnych znajduje się dokumentacja fotograficzna, na której widoczny byłby odcinek muru zabytkowego cmentarza Starego w Tarnowie, przylegający do ul. Narutowicza od strony Wątoku. Interesujący nas okres to lata między 1935 rokiem (wyburzenie przytułku i kostnicy) do roku 1966 (budowa placu i Pomnika Ofiar Wojny i Faszyzmu).

Zgodnie z posiadanymi informacjami, w latach 1927 – 1931 doszło do wyburzenia i odbudowy najstarszej części muru (narożnik północno-wschodni), a w miejscu połączenia, od strony wschodniej od ul. Tuchowskiej, powstała kapliczka według projektu Bronisława Kulki, w której umieszczona została drewniana figura św. Stanisława, pochodząca z kościoła MB Śnieżnej (klasztor o. Bernardynów). Po 1935 r., po wyburzeniu przytułku i kostnicy, wybudowano przedłużenie muru od strony północnej w kierunku zachodnim, wzdłuż ul. Narutowicza od Wątoku. Ostatnie przęsło muru ustawiono ukośnie (z braku miejsca) i połączono z poręczą mostu. Przęsło posiadało sklepiony prześwit, zamknięty żelazną kratą o motywach geometrycznych, a w słupie stanowiącym zakończenie muru wykonano wnękę z cokołem, na którym umieszczono kamienną figurę przekazaną przez Bronisława Kulkę z jego lapidarium (wg Witolda Gryla był to św. Stanisław lub św. Wojciech). W styczniu 1945 r., w czasie minowania mostu na Wątoku przez Niemców, część muru uległa zniszczeniu, zachowała się natomiast kapliczka ze Świętym. Kapliczka ta istniała do lat 60-tych XX w., kiedy to podczas budowy placu i Pomnika Ofiar Wojny i Faszyzmu przy ul. Narutowicza kapliczka została zlikwidowana, a uszkodzona figura Świętego została przeniesiona na teren cmentarza.

Figura ta, poddana konserwacji w 2023 r. na zlecenie Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, jest obecnie ustawiona we wnęce, w sąsiedztwie grobu rodziny Potz, w Pasie II (po lewej stronie od wejścia na cmentarz).

Jeśli posiadają Państwa w swoich archiwaliach ww. zdjęcie (zdjęcia) lub mogą Państwo podpowiedzieć, gdzie go (ich) szukać, będziemy wdzięczni za pomoc!

Osobą do kontaktu:

Agnieszka Koścień,

a.koscien@mzc.tarnow.pl

tel. 14/621-27-89 wew. 1

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Sprzedaż 2-osobowych grobów murowanych na cmentarzu komunalnym w Krzyżu